W końcu postanawiasz: będę mieć własne wizytówki! Wreszcie decydujesz się na plakaty reklamowe lub druk ulotek. To świetny krok w kierunku promocji marki! Zanim jednak gotowe materiały firmowe trafią do Ciebie, my musimy otrzymać Twój projekt. Aby zamówienie zostało jak najszybciej zrealizowane, warto zadbać o staranne przygotowanie pliku. Czego unikać, żeby wydruk wyglądał tak, jak powinien, a efekt spełnił Twoje oczekiwania? Zobacz koniecznie!
Błędy w treści i grafikach
Źle wpisany NIP, literówka w nazwisku, zbyt dużo treści… To tylko niektóre przykłady najczęstszych niedopatrzeń, jeśli chodzi o przygotowywanie tekstów. Tworząc plik, pamiętaj ponadto o zamienieniu wszelkich tekstów na krzywe! Pozwoli to uniknąć tak zwanych „krzaczków” wynikających z podmiany fontu i problemów z polskimi znakami.
Kolejna kwestia to wybór grafiki. Częstym błędem jest przesadzanie z rozmaitymi ozdobnikami, np. cieniowaniem. Na pewno miło jest pobawić się funkcjami dostępnymi w programie graficznym. Jednak niektóre elementy, które dobrze prezentują się na ekranie, po wydrukowaniu będą wyglądać fatalnie. Tutaj zatem prostota jest w cenie!
Brak odpowiednich marginesów i spadów
Projektujesz napisy na ulotkę. Na monitorze wszystko wygląda pięknie. A jak będzie prezentować się na papierze? Nie bez powodu drukarnie przygotowują makiety do pobrania. Wszystko po to, aby nie okazało się, że część tekstu została ucięta – bo wychodziła poza margines bezpieczeństwa.
Chcesz uniknąć mało estetycznego, białego obramowania wokół wybranej grafiki? Uwzględnij zatem tzw. spady. To, najprościej tłumacząc, „zapas” obrazka, który może zostać obcięty. Dzięki temu nie ryzykujesz, że efekt wizualny na plakacie albo na okładce katalogu zostanie zepsuty.
Niepoprawnie przygotowany plik do drukowania
Najczęstsze błędy, dotyczące samych plików i ich wysyłania online, to:
Aby ułatwić pracownikom drukarni sprawne działanie, warto zwrócić uwagę na te kwestie.
Niesprawdzenie projektu przed wysłaniem
Projekt gotowy. Załączasz plik do maila, klikasz „Wyślij”… A upewniłeś się, czy aby na pewno nie ma w nim wad? Należy to zrobić! Wprawdzie nasi graficy są czujni i informują o błędach, jednak nie oceniamy merytorycznie projektu – w tym także zgodności treści ze stanem faktycznym (np. dane firmowe). Jeżeli zatem nie chcesz mieć ulotek z ortograficznymi błędami lub wizytówki z dziwnymi znaczkami zamiast polskich liter – sprawdź podwójnie swój projekt!
Niestosowanie się do wskazówek drukarni
Wielu z wymienionych wyżej problemów można uniknąć. Wystarczy skorzystać z przygotowanych przez nas szablonów online, dostępnych do pobrania obok każdego produktu. Tam podane są m.in. wymagane formaty i marginesy. Działając na własną rękę, trzeba liczyć się z tym, że nasz pracownik może odesłać plik z prośbą o stosowne poprawki.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w prawidłowym przygotowaniu projektu. Zapraszamy do składania zamówień na solidne i tanie katalogi, notesy oraz inne produkty firmowe! Projektuj i działaj, żeby promować swój biznes!